Warning: include_once(/home/users/celt3402/public_html/domains/turbiny-wiatrowe.pl/public_html/wp-content/plugins/sucuri-scanner/sucuri.php): failed to open stream: Permission denied in /home/users/celt3402/public_html/domains/turbiny-wiatrowe.pl/public_html/wp-settings.php on line 273

Warning: include_once(): Failed opening '/home/users/celt3402/public_html/domains/turbiny-wiatrowe.pl/public_html/wp-content/plugins/sucuri-scanner/sucuri.php' for inclusion (include_path='.:/usr/multiphp/php5.4/usr/share/php:/home/lib/php5.4:/home/lib/php5.4/pear') in /home/users/celt3402/public_html/domains/turbiny-wiatrowe.pl/public_html/wp-settings.php on line 273
Fotoogniwa | AirGenerator

Fotoogniwa

Jednym z podstawowych źródeł energii odnawialnej, możliwym do wykorzystania, jest Słońce.

qxnW praktyce wszystkie źródła energii odnawialnej opierają się o energię słoneczną. Dzięki Słońcu występują na naszej planecie takie zjawiska pogodowe jak deszcz (rzeki) i wiatr, ale tylko fotoogniwa zamieniają bezpośrednio energię słoneczną w elektryczną. Fotoogniwa są często mylone z kolektorami słonecznymi. Dlatego dla odróżnienia często podaje się inne nazwy: ogniwa słoneczne, baterie fotoelektryczne, panele słoneczne.

fotoogniwoFotoogniwa wytwarzają prąd elektryczny dzięki promieniom słonecznym (fotonom) padającym na powierzchnię absorpcyjną panelu. Ze względu na brak elementów mechanicznych fotoogniwa są bardzo niezawodne i proste w montażu. Fotoogniwa występują samodzielnie w postaci pojedynczych paneli lub w zespołach nawet po kilkaset sztuk. Buduje się z nich farmy słoneczne po kilkanaście, kilkadziesiąt kilowatów mocy.

Fotoogniwa mogą być mocowane na urządzeniach podążających za słońcem (tzw. trackery). Niestety w naszych warunkach trackery nie bardzo się sprawdzają. Wzrost efektywności fotoogniw jest nieadekwatny do kosztów trackera. Ze względu na oblodzenie jakie występuje zimą trackery ulegają uszkodzeniu. Ponadto w czasie stosunkowo krótkich dni ilość prądu jaką pochłania obsługa trackera może nie pokryć energii uzyskanej z fotoogniwa. Poza tym baterie słoneczne zamocowane na trackerach muszą być od siebie oddalone i przez to wykorzystanie powierzchni jest gorsze niż w instalacjach stacjonarnych. Dlatego zalecamy raczej zwiększenie ilości fotoogniw bez stosowania dodatkowych elementów mechanicznych niż stosowanie urządzeń podążających za słońcem.

Ogniwa fotowoltaiczne (fotoelektryczne) składają sie z pojedynczych cel elektrycznych. Grupy cel łączy się w baterie słoneczne a grupy baterii słonecznych połączone są w panele słoneczne.

Szczegółowy opis wybranych modeli fotoogniw znajduje się w zakładce Parametry fotoogniw.